• DEMİRYOLU MAKASLARINIZ GÜVENDE Mİ?

DEMİRYOLLARI

PTC(Pozitif tren kontrol) sistemi raylı sistemlere olan güven her geçen gün artmakta ve kablosuz haberleşme ağlarının kullanımı artmaktadır.PTC haberleşmeyi ve bilgi sistemlerini algoritmik olarak kendi içerisinde süzer ve trenlerin hareketlerini en güvenli ve etkili şekilde kontrol etmeyi mümkün hale getirir. Peki bu sistem sabote edilebilir mi ? Evet.

Demiryolu sistemlerine saldırılar daha önceden ABD, İngiltere, Polonya, Kore, Japonya ve daha birçok ülkede gerçekleştirildi. Bu saldırılar demiryolu sistemlerini ciddi anlamda etkiledi.

Demiryolu sayesinde insan ve yük taşımacılığının maliyetleri düştü. Sadece maliyet değil doğaya da minimum düzeyde zarar veren bu sistem, artık devlet ulaştırma politikaları için en başta tartışılan bir konu haline geldi. Hatta Dünya’da 21.yy “Demiryolu Çağı” olarak adlandırılmaya başlandı. Durum böyle olunca da demiryollarının sayısı git gide arttı. Sayısı artan bu sistemleri insan ile kontrol etmek zorlaştı. Bunun sonucunda modern pozitif tren kontrol sistemi(PTC), Sinyalizasyon, GPS ve Temel Alıcı-Verici v.b bir çok sistem Tren iletişimine dahil oldu.

Tren iletişim sisteminde bu kadar fazla otomasyon sistemi kullanmak, kazaların azalmasını, daha önceden öngörülebilecek bakımların tahmin edilebilmesini ve konforlu bir uzaktan yönetimi mümkün kıldı. Fakat güvenlik açısından da fazlaca açık bıraktı.

Geleneksel güvenlik yöntemlerinin artık yetersiz kaldığı bütün otoritelerce kabul görmüştür. Güvenlik duvarından geçmiş ve kullanıcı tarafından izin verilmiş bir uygulama içerisinde sayısız miktarda zararlı yazılım bulundurabilir. Böylelikle siber saldırı girişimi başarılı olmuş olur. Unutmayın ağınıza 1 kere sızılması iç ağınıza da sızılması için yeterlidir. Ondan sonra iki yönlü veri trafiği istenildiği zaman saldırgan tarafından kontrol edilebilir. Bunun sonuçları ise ne yazık ki geri dönülemez sonuçlar doğurabilir. Hiçbir makinist, kontrol panelinin başka biri tarafından kontrol edilmesini istemez. Bu yüzden artık DataFlowX gibi tek yönlü veri geçişi sağlayan bir sistemle tanışmak için doğru zaman dilimindesiniz.Hareket halindeki tren GPS sisteminden yardım alarak PTC ile haberleşir. PTC öncelikli olarak makinistin daha sonra ise otomasyonun kontrolünde olan bir sistemdir. Siber saldırgan Router(Yönlendirici) tarafından iletilen veriyi değiştirebilir. Makinist’e hızlanması için sinyal gönderebilir. Hatta sistemde bir arıza olduğunu ve trenin durması gerektiğini söyleyebilir. Daha da kötüsü demiryolundaki makas öncelikleri ile oynayabilir. Bunun sonucunda ise bir felaket senaryosu ile karşılaşılabilir.DataFlowX – Yeni Nesil Veri Diyotu bu noktada sizin için devreye girer. Tesis içerisindeki ağınızdan sadece tek yönlü veri çıkışı yaparak sisteminizi korur. Gözünüz arkada kalmaz.

DataFlowX – Tek Yönlü Veri Diyotu, Demiryolu ağınıza hangi güvenlik önlemlerini kazandırır ;

  • IT/OT Entegrasyonunuzu güvenli bir şekilde sağlar
  • Lokomotif konumunuzu, Pistinizi ve Operasyonel durumunuzu gerçek zamanlı ve güvenli bir şekilde raporlayarak size sunar. Ayrıca siber saldırı risklerini ortadan kaldırarak işci güvenliği ve kamu güvenliğinizi korur.
  • Kendine özel protokol kullanımı ile birlikte veri iletimini her iki uçta PKI altyapısı ile şifreleyerek veri iletimini güvenli olarak sağlar. Demiryolunuz 7/24 güvende kalır.
  • Raylı operatörünüzün kontrol ettiği sistemlerin zarar görmesini engeller. Maliyetinizi azaltır.

DataFlowX – Yeni Nesil Veri Diyotu, sadece iç ağlarınızın korunmasına odaklanmıştır. İletim hatlarınızın kontrolü, ve kritik ekipmanlarınız için geleneksel güvenlik çözümlerinden daha güçlü çözümler sağlamak üzere yaklaşık olarak 2 senelik bir AR-GE çalışması ile yerli ve milli ekipler tarafından kodlanmış ve tasarlanmıştır. Çok kısa bir sürede yerli pazar içerisinde adını duyurmuş sektörün devleri ile birlikte çalışma şansı yakalamış ve güvenliklerini sağlamıştır. Ayrıca Dünya çapında kabul görmüş bir çok güvenlik standardı ve yönetmeliği ile entegre olmuş, Nato standartları ile de güçlenmiştir.

Kısaca söylemek gerekirse Tesisinize Askeri Standartlarda bir Güvenlik getirmiş olursunuz.