• ENERJİ SANTRALİNİZ GÜVENDE Mİ?

ENERJİ SEKTÖRÜ

Enerji sektöründeki sabotaj tehditleri;

Geri dönülemeyecek sistem arızalarına ve ekipmanların zarar görmesine neden olmaktadır. Hatta bazı durumlarda Çalışanların ve çevredeki Halkın güvenliğine bile zarar verebilecek güçtedir.


DataFlowX – Yeni Nesil Veri Diyotu Endüstriyel ağınıza gelebilecek saldırıyı fiziksel olarak engelleyen bir yazılım modülü ile donatılmıştır. Bu sayede endüstriyel sunucularınız ve aygıtlarınız DataFlowX ile fiziksel olarak izolasyon sağlarken, istediğiniz verilerin ise sadece tek yönlü aktarılmasını sağlar. Dış ağdan gelen içeri veya dışarı yönlü trafiği fiziksel olarak keserek hassas olan endüstriyel ağınızı yüksek seviyede koruma altına almanızı ve dış ağlardan hassas iç ağınıza doğru hiçbir erişim olmamasını garanti eder.


Dünya çapında kabul görmüş birçok güvenlik standardı ve yönetmeliği ile entegre olmuş ayrıca Nato standartları ile güçlendirilmiş ve işbirliği içerisinde olan bir güvenlik sistemine sahip olursunuz.Günümüzün tüm cihazlarını birbirine bağlayan siber dünyada dış ağlardan gelebilecek ataklara karşı veri güvenliğini sağlamak her zamankinden daha önemli. DataFlowX öncesi IT sorumluları dış ağdan herhangi bir atak, saldırı veya virüs ile karşılaştıklarında ağın o bölümünü kapatmaya çalışırlardı. Bu işlem pratikte başarılı gibi gözükür fakat iç ağınızı etkilerdi ve ne yazık ki hackerlar sunucularınıza ulaşabilirdi.

Dünyada birçok örneği olan bu durum, güç ünitenizin kontrol odasının hackerlar tarafından ele geçirilmesi ile sonuçlanabilirdi. DataFlowX bu IT/OT yakınlaşmanın arasına girerek ağınızı izole eder ve verileri içeri alır ama dışarı çıkarmaz.

Güvenlik Önlemleri

DataFlowX’in güç ünitenize sağladığı güvenlik önlemleri:

  • IT/OT Entegrasyonunuzu güvenli bir şekilde sağlar
  • Tesis içerisindeki ağınızı ve türbininizi korur
  • Koruma(Aşırı Akım) rölelerinizi güvende tutar
  • Güvenlik sistemlerinizi korur
  • Ünitenizi geleneksel güvenlik çözümlerinin açıklarından kurtarır

Avantajlar

DataFlowX’in güç ünitenize sunduğu avantajlar:

  • Veritabanınızın kopyalanmasını ve silinmesini önler
  • OPC sunucunuza zarar verilmesini önler
  • ICCP sunucunuza zarar verilmesini önler
  • Uzaktan sisteminize güvenli şekilde erişebilmenizi sağlar
  • Amerikan NERC CIP V5 ve V6 standartları ve Fransız ANSSI kontrol sistemi ve güvenlik standartları ile güçlendirildiği için tesisinizi ISO standartlarına uyumlu hale getirir


Tesis içerisinde bulunan türbinlerinizin kanatları içerisine alacağı su veya buhar debisini bir kontrol merkezi aracılığı ile ayarlıyorsunuz. Bu sayede kanatları istediğiniz hızda döndürebiliyorsunuz. Her şey normal. Bu debinin başka biri tarafından kontrol edildiğini düşünün. Türbin kanatlarınızı hızlandırarak sisteminizi yoketmeye çalışacaktır. Çünkü tesis içerisindeki ağınız saldırıya açık halde.DataFlowX – Yeni Nesil Veri Diyotu bu noktada devreye girer. Tesis içerisindeki ağınızdan sadece tek yönlü veri çıkışı yaparak sisteminizi korur. Gözünüz arkada kalmaz.

DataFlowX – Yeni Nesil Veri Diyotu, sadece iç ağlarınızın korunmasına odaklanmıştır. Güç ünitenizin, kontrol sistemleri ve kritik ekipmanları için geleneksel güvenlik çözümlerinden daha güçlü çözümler sağlamak üzere yaklaşık olarak 2 senelik bir Ar-ge çalışması ile yerli ve milli ekipler tarafından kodlanmış ve tasarlanmıştır. Çok kısa bir sürede yerli pazar içerisinde adını duyurmuş sektörün devleri ile birlikte çalışma şansı yakalamış ve güvenliklerini sağlamıştır. Ayrıca Dünya çapında kabul görmüş bir çok güvenlik standardı ve yönetmeliği ile entegre olmuş, Nato standartları ile de güçlenmiştir.

Kısaca söylemek gerekirse Tesisinize Askeri Standartlarda bir Güvenlik getirmiş olursunuz.