• İLETİM HATLARINIZ GÜVENDE Mİ?

ENERJİ ve GAZ İLETİM

Açık denizlerde arama ve tarama faaliyetlerinde bulunan sondaj gemileri, sıvı veya gaz halde su altından iletim yapan boru hatları, petrokimya tesisleri ve rafineriler siber saldırılara karşı açık haldedir. Bu tarz sistemler, bir çok kez siber saldırıya uğramış ve zarar görmüştür.

Özellikle petrol ve gaz kontrol sistemleri üzerindeki siber riskler çok daha tehlikeli durumdadır. Siber saldırgan kontrol sistemlerini ele geçirerek, hat üzerindeki vanaları veya çekvalfleri kapatabilir. Bunun sonucunda sistemin iç basıncını artırarak çevrede kırılmalara, patlamalara, yangınlara, salınım dalgalarına ve dökülmeler şeklinde ciddi tehditlere neden olabilir. DataFlowX bu tarz sistemler için mutlak bir gerekliliktir.


Bu tarz sistemler için otomatik kontrol hayati öneme sahiptir. Bazı zamanlarda sistem içerisine gelen ürün azaltılmak bazı zamanlarda ise arttırılmak istenebilir. Ürünün geldiği noktalara insan faktörü ile ulaşmak yerine çoğu zaman bilgisayar yardımı ile ulaşılarak vanaların açıklığı arttırılıp azaltılabilir. Türkiye’de bir çok firma bu sistemleri kullanmakta fakat güvenlik önlemlerini almamaktadır


Geleneksel güvenlik yöntemlerinin artık yetersiz kaldığı bütün otoritelerce kabul görmüştür. Güvenlik duvarından geçmiş ve kullanıcı tarafından izin verilmiş bir uygulama içerisinde sayısız miktarda zararlı yazılım bulundurabilir. Böylelikle siber saldırı girişimi başarılı olmuş olur. Unutmayın ağınıza 1 kere sızılması iç ağınıza da sızılması için yeterlidir. Ondan sonra iki yönlü veri trafiği istenildiği zaman saldırgan tarafından kontrol edilebilir. Bunun sonuçları ise ne yazık ki geri dönülemez sonuçlar doğurabilir. Hiçbir maden firması kontrol odasının başka biri tarafından kontrol edilmesini istemez. Bu yüzden artık DataFlowX gibi Tek yönlü veri geçişi sağlayan bir sistemle tanışmanız için doğru zaman dilimindesiniz.Tesisiniz için su hayati bir öneme sahiptir. Su olmazsa buhar üretip kulanamazsınız. Aynı şekilde ısınan bir sistemi de soğutamazsınız. Fabrikanıza su çelik borular ile uzak bir barajdan, gölden veya şebekeden gelebilir.

Bu sistemin giriş, çıkış ve tahliyelerini aktuatörlü vanalar ile kontrol ediyorsunuz. Sürekli uzaktan erişiminiz var. Peki bunun için bir güvenlik önleminiz var mı ? Ağınıza bağlanmayı başaran birisi veya gönderdiğiniz veriyi dinleyebilen bir siber saldırgan sisteminize erişirse ne olur ? Söyleyelim FELAKET.DataFlowX – Yeni Nesil Veri Diyotu bu noktada sizin için devreye girer. Tesis içerisindeki ağınızdan sadece tek yönlü veri çıkışı yaparak sisteminizi korur. Gözünüz arkada kalmaz.

Güvenlik Önlemleri

DataFlowX’in İletim hatlarınıza sağladığı güvenlik önlemleri:

  • IT/OT Entegrasyonunuzu güvenli bir şekilde sağlar
  • Scada sisteminizi %100 güvenli hale getirererek 7/24 ekran takibi yapabilmenizi sağlar
  • Active directory entegrasyonu sayesinde kurumunuzdaki tüm çalışanların sisteme erişebilmesine izin verir
  • Geleneksel güvenlik çözümlerinden çok daha güçlü olduğu için, güvenlik denetim ayarları ve güvenlik sistem belgelerinin değiştirilmesine izin vermez
  • Ünitenizi insan faktöründen kaynaklanan güvenlik açıklarından kurtarır


Tesis içerisinde bulunan türbinlerinizin kanatları içerisine alacağı su veya buhar debisini bir kontrol merkezi aracılığı ile ayarlıyorsunuz. Bu sayede kanatları istediğiniz hızda döndürebiliyorsunuz. Her şey normal. Bu debinin başka biri tarafından kontrol edildiğini düşünün. Türbin kanatlarınızı hızlandırarak sisteminizi yoketmeye çalışacaktır. Çünkü tesis içerisindeki ağınız saldırıya açık halde.

DataFlowX – Yeni Nesil Veri Diyotu, sadece iç ağlarınızın korunmasına odaklanmıştır. İletim hatlarınızın kontrolü, ve kritik ekipmanlarınız için geleneksel güvenlik çözümlerinden daha güçlü çözümler sağlamak üzere yaklaşık olarak 2 senelik bir AR-GE çalışması ile yerli ve milli ekipler tarafından kodlanmış ve tasarlanmıştır. Çok kısa bir sürede yerli pazar içerisinde adını duyurmuş sektörün devleri ile birlikte çalışma şansı yakalamış ve güvenliklerini sağlamıştır. Ayrıca Dünya çapında kabul görmüş bir çok güvenlik standardı ve yönetmeliği ile entegre olmuş, Nato standartları ile de güçlenmiştir.

Kısaca söylemek gerekirse Tesisinize Askeri Standartlarda bir Güvenlik getirmiş olursunuz.