• FABRİKANIZ GÜVENDE Mİ?

ÜRETİM TESİSLERİ

IIoT(Endüstriyel Nesnelerin İnterneti) Türkiye’de fabrikalar artık piyasaya ayak uydurabilmek için yavaş yavaş tam otomatik(insan faktörünün sadece son kontrol aşamasında olduğu) sistemlere geçiş yapmaya başladı. İnsan gücünün yerini yavaş yavaş makinelerin aldığı 0 hata ile 7/24 üretimin yapıldığı sistemler gün geçtikçe gelişiyor. Artık bir çok fabrikada ışığa bile ihtiyaç duymadan üretim gerçekleşiyor.

Türk üreticiler dijitaleşme için gereken adımları birer birer atıyor. Azalan insan maliyetleri ve üretimdeki kusursuzluk birçok üreticiye şimdiden cazip gelmeye başladı bile. Bütün sistemlerin bir sunucuya bağlanıp kendi arasında konuştuğu bu sistem birçok avantajı yanında getirse bile güvenlik gibi bir zaafiyeti de yanında getirmektedir.

DataFlowX – Yeni Nesil Veri Diyotu endüstriyel sistemler ile akıllı fabrika teknolojisinin arasına girerek iki en önemli sorunu çözüyor. Birlikte çalışılabilirlik ve güvenlik. Sistemleri uzaktan çevrimiçi saldırılara karşı korurken, sunucu ile de güvenli bir bağlantı sağlayarak üretimin kesintisiz, hızlı ve güvenli bir şekilde devam etmesini sağlıyor. Sensör sistemleri ve gömülü sistemler’den aldığı çıkış kodlarını kendi filtresinden geçirip süzerek sunucusuya iletiyor. Sunucudan aldığı verileri ise SCADA ağı içerisinde toplayarak sistemi askeri standartlarda bir güvenlik ile çalıştırıyor.Geleneksel güvenlik yöntemlerinin artık yetersiz kaldığı bütün otoritelerce kabul görmüştür. Güvenlik duvarından geçmiş ve kullanıcı tarafından izin verilmiş bir uygulama içerisinde sayısız miktarda zararlı yazılım bulundurabilir. Böylelikle siber saldırı girişimi başarılı olmuş olur. Unutmayın ağınıza 1 kere sızılması iç ağınıza da sızılması için yeterlidir. Ondan sonra iki yönlü veri trafiği istenildiği zaman saldırgan tarafından kontrol edilebilir. Bunun sonuçları ise ne yazık ki geri dönülemez sonuçlar doğurabilir. Hiçbir üretim tesisi robotik ekipmanlarının başka biri tarafından kontrol edilmesini istemez. Bu yüzden artık DataFlowX gibi tek yönlü veri geçişi sağlayan bir sistemle tanışmak için doğru zaman dilimindesiniz.


DataFlowX – Tek Yönlü Veri Diyotu, fabrika ağınıza hangi güvenlik önlemlerini kazandırır ;

  • IT/OT Entegrasyonunuzu güvenli bir şekilde sağlar
  • Tesis içerisindeki ağınızı ve endüstriyel makinelerinizi korur
  • E-posta, CIFS, NFS, HTTP/S gibi kurumsal IT servislerini destekleyen DataFlowX, OT ağlarınızla ilgili içeri/dışarı doğru trafik hareketlerini de destekler
  • Mevcut ICS/SCADA yazılımınız ile entegre çalışır

DataFlowX genel amaçlı IT ağlarınız ve yüksek güvenlikli ağlarınızın fiziksel olarak izolasyonunu sağlarken, sizin istediğiniz verilerin sadece tek yönlü olarak aktarılmasını sağlar. İçeri veya dışarı yönlü trafiği fiziksel olarak keserek hassas ağınızı yüksek seviyede koruma altına almanızı ve genel amaçlı ağlardan hassas ağınıza doğru hiçbir erişim olmamasını garanti eder.

DataFlowX – Yeni Nesil Veri Diyotu, sadece iç ağlarınızın korunmasına odaklanmıştır. İletim hatlarınızın kontrolü, ve kritik ekipmanlarınız için geleneksel güvenlik çözümlerinden daha güçlü çözümler sağlamak üzere yaklaşık olarak 2 senelik bir AR-GE çalışması ile yerli ve milli ekipler tarafından kodlanmış ve tasarlanmıştır. Çok kısa bir sürede yerli pazar içerisinde adını duyurmuş sektörün devleri ile birlikte çalışma şansı yakalamış ve güvenliklerini sağlamıştır. Ayrıca Dünya çapında kabul görmüş bir çok güvenlik standardı ve yönetmeliği ile entegre olmuş, Nato standartları ile de güçlenmiştir.

Kısaca söylemek gerekirse Tesisinize Askeri Standartlarda bir Güvenlik getirmiş olursunuz.